Reklama

„Warsztaty w drodze”

Ogólnopolska Rada Pedagogiczna

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. kan. Eugeniuszem Jankiewiczem, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, nt. ogólnopolskiej pieszej pielgrzymki nauczycieli rozmawia Barbara Dziadura

Barbara Dziadura: - XII Ogólnopolskie Nauczycielskie „Warsztaty w drodze” przebiegać będą pod hasłem „ Aby Moc rozbrajała przemoc”. Dlaczego na to pielgrzymowanie nauczycieli z całej Polski zostało wybrane właśnie takie hasło?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz: - Podczas tegorocznej dwunastodniowej wędrówki doskonalić będziemy nasze umiejętności w zakresie ochrony uczniów przed demoralizacją i przemocą. Wybraliśmy właśnie to hasło, gdyż problem agresji obecny jest także w polskich szkołach. Wiele środowisk zatroskanych o młode pokolenie, o wychowanie podejmuje te tematy. Jego źródła trzeba jednak doszukiwać się głębiej, a mianowicie we właściwie uformowanym sumieniu. Obowiązek kształtowania sumienia spoczywa na wszystkich wychowawcach. Od dawna trwa narzekanie, że szkoła daje wiedzę, ale za mało dba o właściwą formację sumienia, o to, by młodzież umiała cenić autentyczne wartości. Ubolewa nad tym sławny pedagog Bogdan Nawroczyński: „Charaktery krystalizują się dookoła wartości. Szczególnego znaczenia sprawa ta nabiera, gdy ma się do czynienia z dojrzewającą młodzieżą. W tym wieku najsilniejszy jest głód ideału, największa odraza do pustki duchowej. Źle jest, gdy szkoła nie może zapłodnić młodzieży własną wiarą, własnymi przekonaniami właśnie wtedy, gdy ją poczynają interesować zagadnienia religijne, moralne, filozoficzne, społeczne i polityczne. Jeszcze gorzej, gdy wychowawcy młodzieży takich przekonań nie posiadają”. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza wówczas, kiedy wydaje się nam, że wokoło dominuje nieuczciwość, zakłamanie i przemoc. Wtedy właśnie trzeba się zdobyć na męstwo moralne, by pozostać sobą, by dochować wierności sumieniu.

- Pieszej wędrówce nauczycieli z Zielonej Góry na Jasną Górę od początku patronują nauczyciele i wychowawcy, którzy swoim charyzmatem życia pokazują, jaką drogą podążać w wychowaniu młodego pokolenia. W tym roku taką postacią będzie sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Dlaczego właśnie on?

Reklama

- Rzeczywiście jest tak, że od kilku już lat szukamy świadków - w nawiązaniu do słów papieża Pawła VI, że świat współczesny słucha świadków, nie nauczycieli, a nauczycieli o tyle, o ile są świadkami. W tym kontekście szukamy przykładu osób, które świadectwem swojego życia, dorobkiem swojego życia godne są naśladowania. Mieliśmy bł. Marcelinę Darowską, bł. Natalię Tułasiewicz, św. Urszulę Ledóchowską, św. Jana de La Salle. W tym roku dobiega końca proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Uważamy, że jego szkoła pedagogiczna, wyrażona w Ruchu Światło-Życie, zdała i w dalszym ciągu zdaje egzamin. Jeżeli dziś przyjrzelibyśmy się inteligencji katolickiej w Polsce, to w większości przypadków są to ludzie, którzy wyrośli z tej szkoły ruchu oazowego. To jest niedoceniane, o tym zbyt mało się mówi. Ks. Blachnicki zostawił koncepcję szkoły formacji adresowaną do dzieci, do młodzieży, do dorosłych i do rodzin. I z tego trzeba korzystać. Będzie więc w tej naszej wędrówce towarzyszył nam jednego dnia moderator generalny Ruchu Światło-Życie - ks. Roman Litwińczuk wraz ze współpracownikami. Nawiązaliśmy też kontakt ze szkołą w Nowym Sączu, której patronuje sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

- Czym zatem są „Warsztaty w drodze”? Czy tylko pielgrzymką?

- Są bardzo czytelnym świadectwem nauczyciela, który swoje powołanie odkrywa na fundamencie Chrystusowej Ewangelii i chce czerpać z niej siły i moc do jego realizacji godnej, owocnej, pięknej, szlachetnej i wielkodusznej. Jest to Ogólnopolska Rada Pedagogiczna, która jest zarazem bardzo radykalną formą świadectwa i troski o to, by gruntownie poznać swoją misję i swoje powołanie oraz zaczerpnąć mocy od Chrystusa i od wspólnoty podobnie myślących. To nie jest zjawisko powszechne, ale ci, którzy nas obserwują z zewnątrz, niejednokrotnie dziękują nam i podtrzymują nas na duchu. Choć jest nas niewielu, to jesteśmy reprezentatywni dla całej Polski: co roku w „Warsztatach w drodze” biorą udział nauczyciele z wszystkich województw i reprezentujący całą strukturę oświatową - od nauczycieli przedszkoli po nauczycieli akademickich. Na tę wakacyjną Ogólnopolską Radę Pedagogiczną wszystkich nauczycieli serdecznie zapraszam.

- Dziękuję za rozmowę.

XII Ogólnopolskie Nauczycielskie „Warsztaty w drodze”

31 lipca - 13 sierpnia 2004 r. Hasło: „Aby Moc rozbrajała przemoc”

Temat: „Nauczyciel - uczeń: praca i obowiązki”

Zgłoszenia i informacje:
Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli, pl. Powstańców Wlkp. 1, 65-075 Zielona Góra, kontakt: Zespół Szkół Katolickich św. Stanisława Kostki, ul. Aliny 17, tel. (0-68) 453-97-88. „Aspekty” - Redakcja, pl. Powstańców Wlkp. 2, 65-075 Zielona Góra, tel. (0-68) 451-23-56.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie przed wakacjami Rekolekcje o Eucharystii

2026-06-25 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Adobe.Stock

W najbliższy weekend (26-28 czerwca) na Jasnej Górze odbędzie się kolejny cykl rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Spotkanie czerwcowe, to ostatnia edycja przed wakacjami.

Rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Odbywają się już od pięciu lat i wciąż widać ogromny sens ich prowadzenia - mówi rekolekcjonista ojciec Zbigniew Ptak.- Dla mnie, jako dla osoby prowadzącej jest kilka takich ważnych punktów. Pierwsze to jest to, że w większości osoby przyjeżdżające nie znają się, a mimo to podczas spotkań wytwarza się taka rodzinna atmosfera. Drugi element to jest ten, że w dniu zakończenia rekolekcji, w niedzielę mamy dzień pytań, świadectw i te pytania są coraz głębsze. Dla mnie to też bardzo mobilizujące, bo widać, że ludzie potrzebują coraz bardziej zgłębiać te tematy eucharystyczne – mówił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję