Reklama

Niedziela Kielecka

Powołani

Powołanie kapłańskie to dar Bożej łaski, owoc modlitwy, ale też decyzja każdego, kto odczyta w sercu wezwanie Boga, aby służyć Kościołowi – mówi ks. dr Marek Dumin, moderator ds. powołań w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Niedziela kielecka 18/2026, str. I-II

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum WSD

Obrazek z rekolekcji powołaniowych

Obrazek z rekolekcji powołaniowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwarta niedziela wielkanocna (26 kwietnia), zwana „Niedzielą Dobrego Pasterza”, czyli Światowy Dzień Modlitw o Powołania, rozpoczęła Tydzień Modlitw o Powołania trwający do 2 maja. Leon XIV w swoim orędziu nazwał powołanie „bezinteresownym darem Boga, który rozkwita w głębi serca”.

Nieco wcześniej, od 10 do 12 kwietnia Wyższe Seminarium Duchowne zaprosiło na rekolekcje powołaniowe. Były one przeznaczone dla pełnoletniej młodzieży męskiej. Uczestniczyli maturzyści i uczniowie tuż przed maturą, z parafii diecezji kieleckiej. Wysłuchali konferencji dotyczących kapłaństwa, oscylujących wokół tematu ścisłego związku kapłaństwa z Ofiarą Chrystusa. Udziałem uczestników była wspólna modlitwa z klerykami i uczestnictwo w codziennym życiu seminarzystów. Rekolektanci wraz ze środowiskiem seminarium modlili się Liturgią Godzin, podczas Jutrzni, brali udział w Nieszporach i wigilii przed drugą niedzielą wielkanocną oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu, trwającej do godz. 23. Medytowali Boże Słowo i dzieli się rozważaniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Powołanie kapłańskie to wielki dar Bożej łaski, owoc modlitwy, ale też decyzja każdego, kto odczyta w sercu wezwanie Boga, aby służyć Kościołowi – tłumaczy ks. dr Marek Dumin, moderator ds. powołań w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Reklama

Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego trwał pod hasłem „Z domu do powołania”, wskazującym, że rodzina jest „pierwszym seminarium czy nowicjatem zakonnym”, jak zaznacza w swoim słowie abp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań.

Jak informuje ks. Dumin, w przeddzień Niedzieli Dobrego Pasterza (25 kwietnia) wspólnota WSD razem z młodymi z kilku parafii uczestniczyła w modlitwie powołaniowej w Parafii Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu. Innym wydarzeniem były Nieszpory w kaplicy św. Stanisława w seminarium i wspólna kolacja. Alumni wraz z księżmi przełożonymi uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Teologicznym „O kapłaństwie we współczesnym świecie”, który odbył się w Akademii Katolickiej w Warszawie.

Od kilkunastu lat w Kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w każdy drugi czwartek miesiąca odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu „Miłości Boga do człowieka” w intencji alumnów WSD oraz o nowe powołania do kapłaństwa. – Zapraszamy do udziału w tej modlitwie. Zaczyna się ona Mszą św. o godz. 18. Od pewnego czasu uczestniczy w niej duża grupa młodzieży oazowej, która znacznie ożywia kościół seminaryjny. Zachęcamy młodych wraz z duszpasterzami, aby do nich dołączyć. Ponadto, zapraszamy już na kolejne rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej, tym razem od 16. roku życia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym „Betania” w Rabce Zdroju w dniach 29 czerwca – 2 lipca – zachęca ks. Dumin.

– Rozeznanie powołania i droga do sakramentalnego kapłaństwa odbywa się w dobrym przeżyciu wewnętrznego konfliktu, który musi się rozegrać w powołanym – uważa Ksiądz Moderator. – Decyzja wstąpienia do seminarium odbywa się poprzez wewnętrzny akt wiary, w którym powołany powierza Bogu swoje słabości i lęki. Daje to możliwość oderwania się od siebie i skupienia na Bogu. Jezus Chrystus porusza serce do rezygnacji z tego, co jest „moje” na rzecz tego, co jest „Boże”, co daje ostatecznie radość i szczęście – tłumaczy.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica krzyża

Niedziela kielecka 23/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Kielce

KD

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie pamięta o wydarzniach sprzed 40 lat

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie pamięta o wydarzniach
sprzed 40 lat

Krzyż zawsze był obecny w ludzkim życiu. Domaga się szacunku i odwagi wiary – mówił bp Jan Piotrowski podczas otwarcia wystawy „In Hoc Singo Vinces” w Muzeum Diecezjalnym.

Wydarzenie miało miejsce 16 maja. Znamienne, że w tym samym dniu Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, zakazał w urzędach obecności krzyży. – Za pomocą tej wystawy chcieliśmy opowiedzieć historię krzyża, który jest tak mocno wpisany także w naszą ziemię świętokrzyską. Cieszę się, że prezentujemy tę wystawę w stolicy ziemi świętokrzyskiej, bo to ziemia nie magii, czarów, zabobonów, ale ziemia Świętego Krzyża, znaku miłości zdolnej do oddania życia za drugiego człowieka – tłumaczył ks. dr Paweł Tkaczyk, dyr. Muzeum.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję