Reklama

Niedziela Świdnicka

Modlitwa przyniosła owoce

Po krótkiej hospitalizacji biskup senior Ignacy Dec wrócił do duszpasterskiej aktywności.

Niedziela świdnicka 12/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Polanica‑Zdrój

Ks. Andrzej Adamiak

Bp Ignacy Dec podczas homilii

Bp Ignacy Dec podczas homilii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 7 marca biskup przewodniczył modlitewnemu spotkaniu w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Sokołówce w Polanicy-Zdroju, gdzie celebrował Eucharystię i wygłosił wielkopostną homilię.

Morze modlitwy

Pod koniec lutego pierwszy biskup świdnicki przebywał w SPZOZ Szpital „Latawiec” w Świdnicy. Informację o jego pobycie w szpitalu przekazała również Niedziela Świdnicka, publikując krótką prośbę o modlitwę za biskupa seniora. W zamieszczonym wówczas wpisie w mediach społecznościowych bp Dec przesłał słowa pozdrowienia: „Jako chwilowy pacjent szpitala „Latawiec” w Świdnicy serdecznie pozdrawiam wszystkich chorych przebywających w domach rodzinnych, w Domach Opieki Społecznej i we wszystkich szpitalach. Życzę wszystkim mocy Ducha Świętego w dźwiganiu krzyża choroby czy starości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na apel odpowiedzieli licznie czytelnicy Niedzieli Świdnickiej i portalu niedziela.pl . Do redakcji napłynęły zapewnienia o modlitwie, a w mediach społecznościowych pojawiło się wiele słów wsparcia. Jak zauważyli wierni, w intencji pierwszego biskupa świdnickiego popłynęło prawdziwe morze modlitwy.

Fatimska sobota

Reklama

Biskup powrócił już do swoich obowiązków duszpasterskich, jednym z pierwszych miejsc jego posługi było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Sokołówce, gdzie wierni zgromadzili się na modlitwie pierwszej soboty miesiąca. W sanktuarium licznie zebrali się czciciele Matki Bożej Fatimskiej. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, po której wierni uczestniczyli w Różańcu wynagradzającym i maryjnej medytacji nad tajemnicami różańcowymi.

W homilii bp Dec nawiązał do przypowieści o synu marnotrawnym, ukazując Boga jako Ojca pełnego miłosierdzia. – Ojciec w tej przypowieści jest obrazem Boga Ojca – Ojca wszystkich ludów i narodów. Jest ukazany jako Ten, który szanuje wolność człowieka i jako Ojciec ogromnego, niepojętego wprost miłosierdzia. Gdy człowiek odchodzi od Boga, On nie zatrzymuje go siłą, ale cierpliwie czeka na jego powrót – wyjaśnił.

Hierarcha zwrócił również uwagę na dramat oddalania się współczesnego człowieka od Boga. – Dlaczego zapominamy, w jakiego Boga wierzymy? On przede wszystkim na nas cierpliwie czeka, kiedy się od Niego oddalimy. Czeka na nasze opamiętanie, aż sami odkryjemy, że poza Jego ojcowską zagrodą tracimy naszą godność i doświadczamy tylko złudnego szczęścia – podkreślił. Zachęcił także wiernych, by szukali szczęścia blisko Boga i żyli duchem braterskiej miłości. – Nie szukajmy szczęścia daleko, nie wiadomo gdzie. Ono jest tak blisko, w Bogu, który jest miłością. Jest także w Kościele, w którym żyje i działa Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel – przypomniał.

Modlitewne spotkanie zakończyła wspólna modlitwa różańcowa i medytacja nad tajemnicami Różańca. Dla wielu uczestników była to także okazja, by ponownie zobaczyć biskupa seniora w dobrej formie i podziękować Bogu za jego powrót do pasterskiej posługi.

2026-03-17 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci u Matki Bożej Fatimskiej

2026-06-16 14:47

Niedziela świdnicka 25/2026, str. I

[ TEMATY ]

Polanica‑Zdrój

Archiwum prywatne

Na rozpoczęcie Eucharystii dzieci pierwszokomunijne wniosły figurę Matki Bożej Fatimskiej

Na rozpoczęcie Eucharystii dzieci pierwszokomunijne wniosły figurę Matki Bożej Fatimskiej

Ponad setka dzieci pierwszokomunijnych wraz z rodzicami, katechetami i duszpasterzami przybyła 6 czerwca do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju-Sokołówce.

Organizowane od siedmiu lat przez sercanów białych spotkanie, które jest Diecezjalnym Dniem Dziękczynienia za I Komunię Świętą, zgromadziło uczestników z wielu parafii diecezji świdnickiej. Do Sokołówki przyjechały grupy m.in. z Nowej Rudy, Starego Wielisławia, Międzylesia, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzycha, Śmiałowic, Szalejowa Górnego, Walimia, Bielawy i Dzierżoniowa. Obecni byli również pielgrzymi z diecezji kaliskiej.
CZYTAJ DALEJ

Watykan i europejskie Kościoły protestanckie zawieszają dialog. Jakie są przyczyny?

Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan (DPCU) oraz Wspólnota Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE) ogłaszają, że prowadzony między nimi dialog w obecnej formie zostanie zawieszony na około dwa lata - poinformowano we wspólnym komunikacie opublikowanym 25 czerwca.

W dokumencie przypomniano, iż kwestia tego moratorium została wspólnie omówiona podczas spotkania podmiotów udzielających mandatu oraz osób odpowiedzialnych za obie delegacje, które odbyło się w Rzymie 9 grudnia 2025 r. Na posiedzeniu w dniu 29 maja 2026 r. w Doorn w Holandii Rada CPCE poparła tę decyzję. Członkowie Komisji Wspólnej zostali o tym poinformowani we wspólnym piśmie kardynała Kurta Kocha oraz biskupa Marko Tiitusa, jednego z przewodniczących CPCE i przedstawiciela Rady CPCE na spotkaniu podmiotów udzielających mandatu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Diecezji Toruńskiej

2026-06-27 19:18

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Pawluk

- Kto żyje Eucharystią, niesie Chrystusa innym. Uczeń Eucharystii staje się misjonarzem - mówił bp Arkadiusz Okroj podczas dzisiejszego Diecezjalnego Dzień Wspólnoty, który zorganizowany został w ramach Roku Eucharystii.

Spotkanie to zgromadziło ludzi z całej naszej diecezji, których pragnieniem serca było stworzyć wspólnotę, uwielbiać Pana Jezusa i spędzić miło czas na słuchaniu, rozmowach i dzieleniu się dobrem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję