Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2026, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kuria Generalna/o. Michał Bortnik

Nowy generał zakonu o. Beniamin Bąkowski (z prawej strony przy obrazie)

Nowy generał zakonu o. Beniamin Bąkowski (z prawej strony przy obrazie)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy generał Zakonu Paulinów

Na 87. przełożonego generalnego Zakonu Paulinów został wybrany o. Beniamin Bąkowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Arnolda Chrapkowskiego, który funkcję generała pełnił przez dwie kadencje.

Ojciec Beniamin paulinem jest od 33 lat. W 2025 r. obchodził 25-lecie święceń prezbiteratu. Jako zakonnik większość życia kapłańskiego spędził poza granicami Polski. Po roku pracy w Starej Błotnicy przez 5 lat przebywał w Rzymie, od 20 lat posługiwał w Niemczech, w Sanktuarium Mariahilf i w Sanktuarium Narodowym w Altötting. Od 6 lat pełnił funkcję prowincjała Niemieckiej Prowincji Zakonu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy generał paulinów wyraził radość z wyboru i jednocześnie podkreślił: – Mam świadomość, że wziąłem na siebie wielką odpowiedzialność za nasz zakon, za nasze domy klasztorne, za wiele sanktuariów, bo to nie tylko Jasna Góra, ale także wiele innych miejsc. To odpowiedzialność wobec całego Kościoła. Będę się starał jak najwięcej wysiłku włożyć w to, do czego zostałem powołany, aby dobrze spełnić tę nową misję – powiedział.

Ceremonia objęcia urzędu generała zakonu miała miejsce w zabytkowej bibliotece jasnogórskiej (na zdjęciu). Następnie wszyscy ojcowie i bracia paulini, zgromadzeni w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, wyśpiewali uroczyste Te Deum. Po modlitwie ojciec generał zawierzył swoją posługę i cały zakon Maryi.

Reklama

– W moim życiu zakonnym, kapłańskim większość czasu byłem przy Matce Bożej, w sanktuariach maryjnych (...). Każdy z nas, paulinów, jest powołany do tego, aby być przy Matce Bożej, aby głosić Jej chwałę, trwać przy Niej. Niezmiennie najważniejsza w naszej posłudze jest wierność tradycji i nauczaniu Kościoła – przypomniał o. Bąkowski. – Starajmy się tam, gdzie jesteśmy, być wiernymi Magisterium Kościoła, Pismu Świętemu i naszym konstytucjom. Obyśmy byli też wierni swojemu sumieniu, by wszystko czynić w duchu miłości, a nie z przymusu – powiedział, zwracając się do współbraci.

Wyboru najwyższego przełożonego dokonała 5 marca obradująca na Jasnej Górze Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. Następnego dnia wybrano nowy zarząd – radę ojca generała. Wikariuszem generalnym zakonu – I definitorem został o. Piotr Łoza, II definitorem – o. Grzegorz Prus, III definitorem – o. Wojciech Dec i IV definitorem – br. Bernard Kluczkowski. Wybrano również o. Zbigniewa Gołębiewskiego na prokuratora generalnego przy Stolicy Apostolskiej, o. Marka Mogę na administratora generalnego – i o. Bartłomieja Maziarkę na sekretarza.

Przewodnicy u tronu Matki

W dniach 7-8 marca na Jasnej Górze odbyła się 41. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Towarzyszyło jej hasło: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”, a organizatorem było częstochowskie Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jego przedstawicielka Barbara Okońska podkreśliła, że pielgrzymka to także czas wymiany doświadczeń, możliwość zjednoczenia tego środowiska oraz nawiązania kontaktów. Dodała, że organizatorzy odpowiadają również za prezentację swojego regionu. Prelegent Przemysław Jaskurzyński zaprezentował tematy: „Sanktuaria regionu częstochowskiego” oraz „Jasnogórskie Camino – Częstochowa na szlaku św. Jakuba”.

Reklama

Marek Kieliszek, przewodnik lubelski, podkreślił, że choć historia i geografia są stałe, to obiekty na danym terenie mogą się zmieniać, dlatego ważne jest, by się dokształcać. Przyznał, że brakuje młodych przewodników turystycznych.

Urszula i Cezary Gospodarkowie, przewodnicy od kilku dekad, przyznali, że dla młodych zniechęcające mogą być fakt, iż obok wiedzy potrzebne jest doświadczenie, które przychodzi z czasem, a także sezonowość w pracy przewodnika.

Głównym celebransem Mszy św. był bp Piotr Przyborek, przewodniczący Rady ds. Turystyki i Pielgrzymek KEP. Odnosząc się do Ewangelii o synu marnotrawnym, przestrzegał przed odchodzeniem od Boga, które jest zwracaniem się w kierunku śmierci i może przyjąć także formę duchową. Pouczył, że jeśli będziemy otwarci na działanie Ducha Świętego, zły duch nie będzie miał do nas dostępu. Maryję wskazał jako najdoskonalszy przykład zachowania wiary.

Dwudniową pielgrzymkę zakończyła niedzielna modlitwa Anioł Pański.

2026-03-10 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata

- Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata i ani brak nadziei, rozpacz, ślepota serca, zamknięcie we własnym świecie, ani żadne referenda tej prawdy nie zmienią - podkreślał o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg. Wielki Czwartek to pamiątka utworzenia niezwykłej więzi między Bogiem a człowiekiem - ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów, przypomniał, że Wielki Czwartek, a więc pierwszy dzień Triduum Paschalnego stanowi szczytowe wydarzenie w dziejach zbawienia. A od dziś każdy z nas może towarzyszyć Jezusowej drodze: uniżenia, cierpienia, wzgardy, śmierci i Chwalebnego Zmartwychwstania. O. Chrapkowski zwrócił uwagę, że Apostołowie podążający do Wieczernika doświadczyli u boku Jezusa wielu pięknych i trudnych chwil. -On ich nieoczekiwanie powołał, odmienił całkowicie ich życie. Widzieli wiele cudów, ale doświadczyli także niezrozumienia, ludzkiego wyrachowania, obłudy i nienawiści - mówił. Dodał, że może w ich uszach nadal brzmią słowa Jezusa: „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. - Apostołowie teraz idą przygotować Paschę. Z takim doświadczeniem otwierają zamknięte drzwi Wieczernika. Jezus tę Paschę będzie obchodzić w taki sposób, że odtąd świat już nie będzie taki sam. Nie będzie już Pascha tylko wspomnieniem przejścia z niewoli Egiptu do wolności Ziemi Obiecanej, ale będzie zwycięskim przejściem ze śmierci do życia. To zmieni losy świata i nada sens życiu wielu ludzi, którzy uwierzą w Chrystusa - wyjaśniał o. Chrapkowski.
CZYTAJ DALEJ

Można stać blisko rzeczy świętych i nie żyć w posłuszeństwie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Tekst opisuje pierwszy wielki cios zadany Judzie przez Babilon. Młody Jojakin panuje krótko. Nabuchodonozor bierze Jerozolimę i przeprowadza deportację. Wywożeni zostają król, matka króla, urzędnicy, wojownicy, rzemieślnicy oraz kowale. To nie jest przypadkowy wybór. Imperium zabiera głowę państwa i ręce zdolne do pracy oraz do walki. Zostawia kraj osłabiony, zależny i łatwy do kontroli. Autor podaje liczby, by pokazać skalę ciosu. Szczególne znaczenie ma wywiezienie skarbów świątyni i pałacu. W świecie starożytnym trofea ze świątyni miały świadczyć o wyższości zwycięskiego boga. Pismo odrzuca ten sposób myślenia. Nie mówi o porażce Pana. Mówi o sądzie nad niewiernością ludu. Bóg nie przegrywa z Babilonem. Dopuszcza upokorzenie, by odsłonić prawdę o sercu swego narodu. Zmiana imienia nowego króla podkreśla zależność Judy. Człowiek na tronie nie panuje naprawdę. Znamy też drobny ślad tej historii z tabliczek babilońskich, gdzie pojawia się imię Jojakina i wzmianka o racjach żywności. Pismo i historia spotykają się tu w punkcie bardzo ludzkim. Wygnanie nie jest ideą. Jest losem ludzi żyjących na obcej ziemi. Właśnie tam Bóg zacznie oczyszczać nadzieję swego ludu.
CZYTAJ DALEJ

Płock: W diecezji powstanie pierwsze w Polsce sanktuarium św. Józefa Moscatiego

2026-06-25 15:02

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą, należącej do diecezji płockiej, 8 sierpnia ustanowione zostanie pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Józefa Moscatiego. Uroczystości przewodniczył będzie kard. Konrad Krajewski - poinformowała w czwartek kuria diecezjalna.

Józef (Giuseppe) Moscati (1880-1927) to znany z głębokiej wiary włoski lekarz i naukowiec, który szczególnie angażował się w niesienie pomocy ubogim. Został beatyfikowany w 1975 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany w 1987 r. przez papieża św. Jana Pawła II. Był pierwszym współczesnym lekarzem wyniesionym na ołtarze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję