Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólnota serc

Przeżywając jubileusz parafii, jako pielgrzymi nadziei przychodzimy, aby uwielbiać Boga za wielkie rzeczy, które się wśród nas dokonały – powiedział proboszcz ks. Adam Wełna.

Niedziela lubelska 47/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Urszula Buglewicz

Jubileuszowa Liturgia (przy ołtarzu z prawej proboszcz ks. Adam Wełna)

Jubileuszowa Liturgia (przy ołtarzu z prawej proboszcz ks. Adam Wełna)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lublinie, erygowana 9 listopada 1995 r., świętowała 30-lecie istnienia dokładnie w rocznicę powstania. Uroczystej Mszy św. z muzyczną oprawą przygotowaną przez orkiestrę dętą z Niedrzwicy Kościelnej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Przy ołtarzu ze wzruszeniem stanął proboszcz ks. Adam Wełna, budowniczy kościoła i wspólnoty serc na lubelskim Czechowie, związany z parafią przy ul. Milenijnej od początku jej istnienia. – Dziękujemy Bogu za 30 lat naszej parafii i 30 lat obecności z nami proboszcza, który wytrwale zabiega o godne wzrastanie w wierze każdego z nas. Jego organizacyjne i gospodarskie umiejętności zaowocowały wybudowaniem pięknego kościoła, a jego wielka duszpasterska troska o powierzony lud Boży tworzy piękną wspólnotę serc – powiedzieli z wdzięcznością parafianie.

Jubileuszowe uwielbienie

Reklama

Stając przed wspólnotą, z którą od trzech dekad ks. Adam Wełna dzieli dole i niedole, radości i smutki, słowami hymnu Magnificat proboszcz wyraził wdzięczność Bogu za miniony czas. – W roku jubileuszowym, jako pielgrzymi nadziei przychodzimy, aby Boga uwielbiać za wielkie rzeczy, które dokonały się w życiu naszej parafii – powiedział. – Uwielbiamy Cię za znak naszego zbawienia, jakim jest krzyż, który został postawiony na tym miejscu 17 lipca 1995 r.; za architektów, projektantów i osoby zaangażowane w budowę naszej świątyni przez modlitwę, ofiarny grosz i bezinteresowną pracę. Uwielbiamy Cię za wszystkie Eucharystie, sprawowane tu od 10 września 1995 r., najpierw w skromnej szopce, potem w części garażowej, a ostatecznie w miejscu świętym, jakim jest kościół, konsekrowany 16 maja 2005 r. Uwielbiamy Cię za sakramenty, środki naszego uświęcenia na drodze pielgrzymowania przez doczesność ku wieczności, wzmacniające naszą wiarę, nadzieję i miłość. Uwielbiamy Cię, Boże, wraz Maryją, za wszystkie codzienne Różańce i za nieustanną nowennę do naszej Patronki; za Ojca Świętego, biskupów i kapłanów, szczególnie tych, którzy tu pracowali i stąd pochodzą – wyliczał ks. Adam Wełna, wypowiadając ze wzruszeniem kolejne wiersze parafialnego hymnu wdzięczności. Proboszcz wraz z parafianami poprosili abp. Stanisława Budzika i zgromadzonych o modlitwę, by ich wspólnota wiernie kroczyła za Jezusem drogą prawdy, a Maryja była dla nich nieustannie nauczycielką pełnienia woli Bożej w codziennym życiu. Wracając myślami do srebrnego jubileuszu parafii, który był obchodzony w czasie pandemii, ks. Adam Wełna wyraził wdzięczność, że obecnie wszyscy mogą wspólnie modlić się i manifestować wielką radość serc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żywe kamienie

Reklama

W jubileuszowej homilii abp Stanisław Budzik nawiązał najpierw do przypadającego w tym dniu święta rocznicy poświęcenia bazyliki laterańskiej, w którym proklamowana jest Ewangelia o przegonieniu przez Jezusa kupców ze Świątyni Jerozolimskiej. Stojąc przy ołtarzu pięknego współczesnego kościoła, zbudowanego wiarą i pracą mieszkańców Czechowa, metropolita wezwał do wielkiej troski o świątynię serc. – Niech nic nie krępuje naszych rąk i naszych serc; nie dajmy nikomu zniszczyć Bożej świątyni w nas. Nie pozwólmy, aby wdarł się do niej zgiełk i handel tego świata. Nie wystawiajmy na próbę cierpliwości naszego Pana i nie poddawajmy się zwątpieniu nawet w najtrudniejszym czasie. Przecież „Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła”; On jest naszą ucieczką i siłą, najpewniejszą pomocą w trudnościach. Z Nim nie boimy się, choćby zatrzęsła się ziemia – powiedział pasterz. Odnosząc się do 30-lecia istnienia parafii, zwrócił uwagę, że to czas budowy świątyni i upiększania jej, ale przede wszystkim „czas budowy Kościoła z żywych kamieni serc, których spoiwem jest wiara i miłość”. – Jako wspólnota jesteście wpatrzeni w Najświętszą Maryję Pannę, Matkę Nieustającej Pomocy. Ona wciąż prowadzi nas do Chrystusa; Ona uczy nas pełnić wolę Ojca; Ona nas otwiera na dary Ducha Świętego i dojrzewanie w nas jego owoców – powiedział abp Budzik, polecając wspólnotę nieustannej opiece Maryi.

Dobry pasterz

Zwracając się do proboszcza, metropolita z wdzięcznością wskazał na 30-letnią posługę ks. Adama Wełny w parafii. – Od początku stoisz na czele wspólnoty i masz istotny udział we wszystkim, co się tutaj dokonało w sensie duchowym i materialnym. Niezmordowanie głosisz Słowo Boże, aby się stało światłem na drogach; sprawujesz sakramenty, które są akweduktami Bożej łaski i przestrzenią spotkania z Jezusem Chrystusem w najważniejszych chwilach życia; jak dobry pasterz prowadzisz lud po drogach zbawienia i wskazujesz na wartości, na których warto oprzeć życie i nadzieję; zabiegasz o dobro duchowe i materialne tej parafii – wyliczał. Ksiądz arcybiskup wyraził nadzieję, że parafianie nadal będą wspierać proboszcza w tym, co będzie zamierzał dla wspólnego dobra. – Bóg zapłać tym, którzy włączali się aktywnie w życie wspólnoty i którzy nadal to czynią, szczególnie tym, którzy troszczą się o wychowanie dzieci i młodzieży będących przyszłością Kościoła i Ojczyzny, jak i o Boży dom, o pogłębienie wiary, umacnianie nadziei i o świadectwo miłości. Takie zadanie stawiają nam dzisiejsze rocznice: 30-lecie parafii i proboszcza oraz 20-lecie konsekracji kościoła – powiedział abp Budzik. Jubileuszowej wspólnocie życzył, by ich świątynię wciąż wypełniała moc modlitwy żywego Kościoła, przekonanego o nieustannej obecności Boga.

Utrwalone piękno

Z okazji jubileuszu zostały przygotowane trzy filmy, dostępne na stronie internetowej parafii. Utrwalone są na nich wyjątkowe chwile z początków historii, świadectwo wiary, wysiłku i jedności, które zbudowały żywą wspólnotę serc. Są nimi poświęcenie placu i fundamentów pod budowę nowej świątyni przez abp. Bolesława Pylaka w kwietniu 1997 r., wmurowanie kamienia węgielnego przez abp. Józefa Życińskiego we wrześniu 1997 r. oraz pierwsza Pasterka w nowym kościele w grudniu 1999 r.

Historia parafii przy ul. Milenijnej zaczęła się w lipcu 1995 r., kiedy na placu budowy postawiono krzyż i sprawowano pierwszą Mszę świętą. Od tego czasu trwa nieustannie, przez oficjalne erygowanie parafii, budowę kościoła i wspólnoty serc. Świątynia, wpisana w pejzaż Czechowa, została zaprojektowana przez architekta Stanisława Machnika. Znajduje się w niej wyjątkowa rzeźba Chrystusa z rozprostowanymi ramionami, umieszczona w centralnym miejscu w prezbiterium na tle Drzewa Życia, w które wpisane jest tabernakulum przypominające bochen chleba. Spójna koncepcja wnętrza jest dziełem lubelskiego artysty plastyka Andrzeja Antoniego Widelskiego. Świątynię wypełniają ołtarze boczne Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Miłosierdzia Bożego, św. Józefa i św. Jana Pawła II oraz wyjątkowe stacje Drogi Krzyżowej, kończącej się nie złożeniem do grobu, ale zmartwychwstaniem Chrystusa.

Więcej o parafii na www.mbnplublin.pl

2025-11-18 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Święcenia biskupie ks. Adama Baba [galeria]

[ TEMATY ]

Lublin

Bp Adam Bab

Paweł Wysoki

W uroczystość świętych Piotra i Pawła w archikatedrze lubelskiej odbyły się święcenia biskupie ks. Adama Piotra Baba. Głównym konsekratorem był metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i lubelski biskup pomocniczy Mieczysław Cisło. - Spośród was wyszedłem i z wami dalej chce wędrować do nieba. Ja będę was wspierał, a wy wspierajcie mnie – powiedział do młodych nowo wyświęcony hierarcha.

W tym dniu archikatedra lubelska wypełniła się licznie przybyłymi gośćmi, w tym ponad ponad 100 kapłanami oraz liczną grupą wiernych, którzy obecni byli także na placu archikatedralnym. Delegacji innych Kościołów chrześcijańskich przewodniczył abp Abel z prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Zabawa i pomoc

2026-06-27 06:25

Paweł Wysoki

Już po raz 14. parafia św. Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie zorganizowała „Świętowanie ze św. Janem Pawłem II”.

Festyn integrujący lokalną społeczność wokół wartości rodziny wpisał się już na trwałe do tradycji parafii. Czekają na niego nie tylko najmłodsi, dla których zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji. – Idziemy drogą wyznaczoną przez św. Jana Pawła II. Służymy sobie nawzajem, jesteśmy dla siebie inspiracją i oparciem; troszczymy się o to, by poszerzać krąg Kościoła o nowych ludzi. Słowo „integracja” jest dla nas kluczem do tego, jak przeżywamy ten piękny czas dla wspólnoty, czas radości, spotkania i bycia razem. Naszym najważniejszym celem jest bowiem budowanie więzi między ludźmi – mówi proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. Przepis na sukces takiego wydarzenia to szeroko pojęta współpraca, ale też połączenie kultury i zabawy, aktywności sportowej i pomocy charytatywnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję