Reklama

Niedziela Lubelska

Wierny Bogu

Ks. inf. Kazimierz Bownik wraz z kapłanami wyświęconymi w 1961 r. dziękuje Bogu za 60 lat kapłaństwa.

Niedziela lubelska 44/2021, str. V

[ TEMATY ]

święcenia

święcenia prezbiteratu

Tadeusz Boniecki

Jubilat przyjął wiele serdecznych życzeń

Jubilat przyjął wiele serdecznych życzeń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1961 r. święcenia prezbiteratu przyjęło 28 kapłanów. Większość z nich 9 kwietnia, a ks. Kazimierz Bownik 15 października, po uzyskaniu dyspensy papieskiej od wieku kanonicznego. Diamentowego jubileuszu doczekało 9 z nich.

Diamentowi kapłani

Reklama

Jubilaci to: ks. kan. Jan Bednara (budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej na lubelskim Felinie), ks. kan. Romuald Bekier (proboszcz parafii Radzięcin w diecezji zamojsko-lubaczowskiej), ks. inf. Kazimierz Bownik (proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie), ks. prał. Mieczysław Jabłoński (pracownik Kurii Metropolitalnej i wydawnictwa Gaudium, budowniczy domu kapłańskiego w Lublinie), ks. prał. Karol Serkis (proboszcz parafii Mełgiew, ceniony rekolekcjonista i misjonarz), ks. prał. Edward Wawerski (duszpasterz w USA), ks. kan. Stanisław Wąsik (proboszcz w Garbowie, budowniczy kaplic i kościoła w Garbowie-Cukrowni), ks. prał. Stefan Wojtowicz (proboszcz i budowniczy kościoła w Wielączy, ekonom diecezji zamojsko-lubaczowskiej) i ks. kan. Jan Żukowski (proboszcz parafii Jastków, budowniczy domu parafialnego oraz moderator Legionu Maryi). Jubileuszowe obchody rozpoczęły się wiosną tego roku. 9 kwietnia w archikatedrze lubelskiej seniorzy odprawili dziękczynną Mszę św., której przewodniczył bp Ryszard Karpiński. Poprzedziło ją serdeczne spotkanie z abp. Stanisławem Budzikiem. Dziękczynne Msze św. jubilaci sprawowali również w kościołach, przy których rezydują jako emeryci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drogocenna perła

W rocznicę święceń, 15 października, we wspólnocie parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, za dar życia i powołania dziękował ks. Kazimierz Bownik. Liturgii przewodniczył bp Mieczysław Cisło. – Otaczamy księdza infułata modlitwą dziękczynno-błagalną nie tylko za 60 lat kapłaństwa, ale i za jakość tego kapłaństwa – powiedział ksiądz biskup. W homilii nawiązał m.in. do czasów młodości Kazimierza, który podjął decyzję o wyborze kapłaństwa jako swojej drogi życiowej. – Każdy, kto zna księdza infułata, ma przed oczami jego kapłańskie życie, zaznaczone chlubnymi śladami i posługą wiernym. To drogocenna perła w koronie diecezjalnego kapłaństwa – podkreślił ksiądz biskup.

Czas wdzięczności

Wraz z ks. Kazimierzem Bownikiem Mszę św. celebrowali kapłani Ziemi Chełmskiej oraz przyjaciele i wychowankowie. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele różnego szczebla władz z wiceprezydent Dorotą Cieślik. Bp Mieczysław Cisło przekazał jubilatowi błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka, a kapłani i wierni złożyli gratulacje. Ks. inf. Bownik podziękował za wszelkie dobro, jakiego ustawicznie doznaje od kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich. Wszystkich zapewnił o pamięci w codziennej modlitwie przed tronem Chełmskiej Pani.

2021-10-26 12:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłani Roku Wiary

Sześcioletni cykl formacji seminaryjnej kończy się święceniami prezbiteratu, dlatego dzień ten jest największym świętem całej wspólnoty seminaryjnej oraz całej diecezji. Po studiach filozoficznych (2 lata) i teologicznych (4 lata), latach formacji intelektualnej i duchowej, po zbadaniu opinii wiernych i po zasięgnięciu rady osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie rektor, ks. dr Tadeusz Chlipała, zaświadczył, że sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej uznano za godnych święceń prezbiteratu. Są nimi: ks. Krzysztof Faron z parafii pw. Świętej Trójcy w Jedlinie-Zdroju, ks. Michał Kropidłowski z parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, ks. Bartłomiej Łuczak z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, ks. Daniel Mosór z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu, ks. Andrzej Paraciej z parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie oraz ks. Bartłomiej Picheta z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczytnej.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję